Bethesda Row Arts Festival

FOR ARTISTS


EVENT SITE MAP

Every care has been taken to honor booth request locations, and to place unique disciples throughout the show. If there is a concern about your booth location, email Jim (director@bethesdarowarts.org) to discuss. You may not alter booth locations without prior approval, and there are absolutely no alterations after August 30, 2019. Download map as PDF.

  1. Alberto Toro (Fiber - Decorative)E58 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  2. Amos Amit (Fiber - Decorative)E3 (10x15)
    load-in: 5:00AM
  3. Ana Maria Barragan (Wood)B33 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  4. Andrew Sovjani (Photography)W41 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  5. Andy Costine (Wood)E76 (10x15)
    load-in: 5:00AM
  6. Annette Poitau (Oil/Acrylic)W78 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  7. Annie Simcoe (Mixed Media 2D)E45 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  8. Ashley Sauder Miller (Mixed Media 2D)E34 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  9. Athlone Clarke (Mixed Media 3D)W36 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  10. Austin Titus (Jewelry)E21 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  11. Barbara Umbel (Jewelry)W38 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  12. Bashar Jarjour (Ceramics)W23 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  13. Bill Thelen (Mixed Media 3D)W1 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  14. Bobby Goldsmith (Drawing/Pastels)W51 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  15. Bonnie Hedden (Jewelry)E77 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  16. Brad Pogatetz (Photography)W11 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  17. Brian Murphy (Oil/Acrylic)W24 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  18. Bruce Reinfeld (Photography)E57 (10x20)
    load-in: 6:00AM
  19. Caitie Sellers (Jewelry)B24 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  20. Carole Kyle (Fiber - Wearable)W7 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  21. Carolyn Thome (Photography)W47 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  22. Cassie Taggart (Oil/Acrylic)E27 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  23. Cat Tesla (Mixed Media 2D)E62 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  24. Catherine Coloney (Fiber - Wearable)E25 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  25. Chika Michieli (Fiber - Wearable)B43 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  26. Chris Coffey (Photography)W14 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  27. Christopher Falck (Photography)W29 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  28. Christos Palios (Photography)B45 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  29. Damon Pla (Oil/Acrylic)W8 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  30. David Benyosef (Glass)W72 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  31. David Bryce (Sculpture)W53 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  32. David Cieslikowski (Photography)B41 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  33. David Gilbertsen (Mixed Media 3D)B12 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  34. David Gordon (Oil/Acrylic)E47 (10x20)
    load-in: 5:00AM
  35. David Julian (Digital Art)E73 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  36. David Levy (Wood)B4 (10x20)
    load-in: 5:00AM
  37. David Oleski (Oil/Acrylic)B57 (10x20)
    load-in: 5:00AM
  38. David Russell (Glass)B61 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  39. David Sandidge (Glass)W33 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  40. Davrill Nash (Wood)W60 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  41. Dawn Middleton (Jewelry)B49 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  42. Deana Goldsmith (Drawing/Pastels)W48 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  43. Debra Adelson (Jewelry)B25 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  44. Devin Feng (Oil/Acrylic)E32 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  45. Dewey James (Digital Art)B16 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  46. Diane Milks (Oil/Acrylic)E19 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  47. Dolores Fawkes (Jewelry)W73 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  48. Doug Meyer (Metalwork)W55 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  49. Ellen Pollock (Jewelry)B11 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  50. Erik Saulitis (Photography)B10 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  51. Eugene Perry (Sculpture)W3 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  52. Gary Stretar (Oil/Acrylic)W27 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  53. Geoff Buddie and Chris Rom (Mixed Media 3D)B30 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  54. Geoffrey Harris (Digital Art)E13 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  55. George Ceffalio (Oil/Acrylic)E23 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  56. Heather Cohen (Fiber - Wearable)B17 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  57. Heidi Hess (Fiber - Wearable)W44 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  58. Henry Levine (Glass)W10 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  59. Hillary Burkett (Jewelry)W32 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  60. Ila Catherine Hofacker (Mixed Media 3D)E36 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  61. J Nielsen (Jewelry)W20 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  62. JD Dennison (Digital Art)W15 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  63. Jack Brumbaugh (Drawing/Pastels)W40 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  64. Jason Sharp (Wood)W2 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  65. Jean Benvenuto (Oil/Acrylic)B21 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  66. Jeff Pender (Ceramics)W57 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  67. Jeffrey Cannon (Drawing/Pastels)E31 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  68. Jenae Michelle (Fiber - Wearable)E44 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  69. Jennifer Gardner (Mixed Media 2D)W21 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  70. Jenny Martos (Metalwork)B51 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  71. Jeri Vitello (Fiber - Wearable)W12 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  72. Jerry Yang (Fiber - Wearable)W63 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  73. Jessica McGrath (Jewelry)W79 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  74. Jill Banks (Oil/Acrylic)W18 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  75. Jim and Lynn Lemyre (Oil/Acrylic)W70 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  76. Joe Jacobs (Drawing/Pastels)B34 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  77. John Deng (Photography)E55 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  78. John Maurer (Oil/Acrylic)B55 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  79. John Sterling (Wood)E52 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  80. Jonah Green (Oil/Acrylic)W30 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  81. Jonathan Metzger (Graphics & Printmaking)W39 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  82. Joseph English (Graphics & Printmaking)B29 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  83. Julie Keaten-Reed (Watercolor)B37 (10x20)
    load-in: 5:00AM
  84. Jupi Das (Mixed Media 2D)E84 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  85. Kana Handel (Mixed Media 2D)B15 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  86. Kathrine Allen-Coleman (Mixed Media 2D)B27 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  87. Ken Tutjamnong (Oil/Acrylic)W43 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  88. Kevin Chen (Watercolor)W46 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  89. Kevin Scheimreif (Mixed Media 3D)W17 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  90. Kina Crow (Mixed Media 3D)W4 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  91. Kipley Meyer (Sculpture)E54 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  92. Kirsten Denbow (Jewelry)B35 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  93. Kristin Gereau (Fiber - Wearable)E43 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  94. Kyle Osvog (Ceramics)B63 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  95. Lana Heckendorn (Ceramics)B19 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  96. Larry Ringgold (Sculpture)B2 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  97. Lee Foran (Mixed Media 3D)E56 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  98. Leon Ruiz (Mixed Media 2D)B23 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  99. Lisa Green (Fiber - Wearable)W64 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  100. Lorann Jacobs (Sculpture)B32 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  101. Louisa Powell (Drawing/Pastels)W5 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  102. Luis Enrique Gutierrez (Ceramics)E39 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  103. Luke Stretar (Oil/Acrylic)E75 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  104. Margaret Thorn (Watercolor)E63 (10x15)
    load-in: 5:00AM
  105. Maria Stone (Ceramics)W77 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  106. Maritza Newman (Fiber - Wearable)B44 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  107. Marjorie Bowers (Drawing/Pastels)E42 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  108. Marjorie Rawson (Jewelry)E65 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  109. Mary Miller (Mixed Media 3D)E35 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  110. Mark Speiser (Wood)E60 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  111. Marshall Burns (Sculpture)E50 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  112. Meg Oliver (Ceramics)W50 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  113. Melanie O'Keefe (Oil/Acrylic)E38 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  114. Melissa Stiles (Jewelry)B3 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  115. Michael Alfano (Sculpture)E29 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  116. Michael Brown (Graphics & Printmaking)E37 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  117. Michael Chen (Photography)W69 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  118. Michael Cho (Ceramics)W61 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  119. Michael Gard (Sculpture)E46 (10x15)
    load-in: 4:00AM
  120. Michael Hayes (Glass)E83 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  121. Michael Heilman (Fiber - Decorative)E82 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  122. Michael Zelenka (Glass)W16 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  123. Michele Friedman (Jewelry)B36 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  124. Michele LeVett (Jewelry)W45 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  125. Michelle Zorich (Metalwork)E26 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  126. Mihira Karra (Fiber - Decorative)E11 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  127. Mike Sluder (Metalwork)W68 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  128. Mike Sorge (Wood)B14 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  129. Mimi Hay (Fiber - Wearable)W13 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  130. Myra Burg (Mixed Media 3D)B46 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  131. Nolan Prohaska (Glass)W67 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  132. Onyx Crimbil (Sculpture)B31 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  133. Pamela Spika (Mixed Media 2D)B18 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  134. Patricia (Pam) Kessler (Watercolor)E67 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  135. Patrick Broughton (Mixed Media 2D)W31 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  136. Patrick Seufert (Oil/Acrylic)E41 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  137. Paul Braun (Sculpture)W56 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  138. Paul Freundt (Sculpture)E78 (10x15)
    load-in: 4:00AM
  139. Pete Kledaras (Mixed Media 3D)W54 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  140. R Kay Piar (Watercolor)W52 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  141. R. Michael Wommack (Drawing/Pastels)W66 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  142. R.C. Sanford (Wood)E74 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  143. Ray Mosteller (Photography)W74 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  144. Rezgar Mamandi (Mixed Media 3D)W37 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  145. Ric Grossman (Oil/Acrylic)W65 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  146. Richard Borden (Mixed Media 2D)B26 (10x20)
    load-in: 6:00AM
  147. Richard Elkin (Jewelry)W49 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  148. Richard Hilgendorff (Photography)E1 (10x20)
    load-in: 4:00AM
  149. Richard James Nelson (Graphics & Printmaking)W26 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  150. Richard Wilson (Drawing/Pastels)B5 (10x20)
    load-in: 6:00AM
  151. Robert Friedenberg (Drawing/Pastels)W19 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  152. Robert Glebe (Metalwork)B13 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  153. Ronald Lentz (Wood)B53 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  154. Samuel Yao (Fiber - Decorative)W25 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  155. Sandi Garris (Fiber - Decorative)B1 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  156. Sandra Sedmak Engel (Mixed Media 2D)E69 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  157. Scott Matyjaszek (Digital Art)W58 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  158. Sean Schieber (Wood)W59 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  159. Sebastian Coleman (Glass)W9 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  160. Selma Karaca (Fiber - Wearable)W71 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  161. Sharon Tesser (Fiber - Decorative)B38 (10x20)
    load-in: 4:00AM
  162. Shekina Rudoy (Fiber - Wearable)W34 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  163. Sheko Kirby & Sarkis Chouljian (Jewelry)W28 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  164. Spirit & Samuel Bush (Jewelry)E71 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  165. Stacey Krantz (Jewelry)B20 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  166. Stephen Brehm (Oil/Acrylic)E61 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  167. Stephen Sebastian (Graphics & Printmaking)B8 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  168. Steve Uren (Wood)E7 (10x15)
    load-in: 6:00AM
  169. Susan Williams (Digital Art)W22 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  170. Syed Ahmad (Glass)W6 (10x10)
    load-in: 7:00AM
  171. Tanya Kirouac (Mixed Media 2D)W76 (10x10)
    load-in: 5:00AM
  172. Tanya Tyree (Sculpture)B42 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  173. Teresa Haag (Oil/Acrylic)B22 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  174. Thomas Bothe (Ceramics)B47 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  175. Thomas Wachs (Photography)B9 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  176. Tom Lowe (Sculpture)E51 (10x10)
    load-in: 6:00AM
  177. Tomas Savrda (Mixed Media 3D)E40 (10x10)
    load-in: 4:00AM
  178. Ummarid Eitharong (Mixed Media 2D)E28 (10x15)
    load-in: 5:00AM
  179. Zavison Rolfes (Metalwork)E79 (10x20)
    load-in: 6:00AM
  180. Zeny Cieslikowski (Photography)W75 (10x10)
    load-in: 4:00AM

Bethesda Row Arts Festival

October 17–18, 2020

#BethesdaRowArts

AIRPRESS LOADED

DELAYED QUERY : /Artists : 5d56d5daa45db8d6445c353c6180cf0a Artists?view=Booth Locations

AIRPRESS LOADED

DELAYED QUERY : /Artists : 5d56d5daa45db8d6445c353c6180cf0a Artists?view=Booth Locations